Kvah Logotyp
Allhelgonakyrkans interiör

Måndag 14 oktober kl 18.30 i Katarina församlings lokaler på Högbergsgatan 15 samtalade föreningens konstnärliga ledare sedan starten för mer än 30 år sedan, Bengt Forsberg, med dess ordförande Nils-Göran Olve om ämnen som Bengts musikaptit, hans favoriter bland tonsättare och artister och hans syn på musiklivet. Kvällen var enbart för föreningens medlemmar, varav ungefär 25 var på plats och lyssnade uppmärksamt. Som inledning spelade Bengt ett kort stycke av J.S.Bach och sedan följde en timme av diskussion och frågor från publiken. Som avslutning gav Allan Kanter Bengt noter till tre musikstycken som han inte tidigare sett för att spela dem och gissa kompositörerna. De två första berättade Allan var av samma person, välkänd men inte som kompositör. Efter att ha spelat dem "a vista" gissade Bengt på Nietzsche vilket var korrekt. Det tredje var mycket svårare men Bengt gissade rätt på att det var komponerat av en kvinna. Det skrevs av en tyska, Emilie Mayer. Till sist spelade Bengt ett kort pianostycke av Amanda Maier-Röntgen.